Du mokslo centrai – neįtikėtinos galimybės mokslui ir verslui

cpva-logo-mazas

Vilniuje, Saulėtekyje, buvo oficialiai atidaryti Jungtinis gyvybės mokslų centras (JGMC) ir Nacionalinis fizinių ir technologijos mokslų centras (NFTMC), atvėrę naujas medicinos, genetikos, chemijos, fizikos ir biotechnologijų galimybes Lietuvos ir užsienio šalių mokslininkams bei verslui.

Daugiau nei 27 tūkst. kvadratinių metrų ploto, 4 aukštų pastate įsikūrusio NFTMC kūrimas yra pats didžiausias VšĮ Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) prižiūrėtas projektas 2007-2013 m. finansavimo laikotarpyje. Jo vertė – virš 69 mln. eurų.

Centras šalies ir užsienio tyrėjams pasiūlys 46 mokslines laboratorijas bei vertingą įrangą. Jame dirbantys mokslininkai didžiuojasi pusės milijono eurų vertės rentgeno spindulių difraktometru, skirtu kristalinių medžiagų struktūrai tirti. Čia įrengtas daugiau nei pusantro milijono eurų kainavęs greitintuvinis masės spektrometras, kuriuo galima tiksliai nustatyti kažkada gyvenusių organizmų amžių. Tokių spektometrų Europoje tėra vos keturi, o Baltijos regione jis – pirmasis.

Inertinių dujų kameroje bus galima gaminti ir išbandyti organinių šviesos diodų (OLED) ekranus, naudojamus naujos kartos telefonų ir televizorių gamyboje.

Į didžiausiųjų CPVA administruotų projektų penketuką pateko ir per 41 mln. eurų kainavusio JGMC pastatymas ir įrengimas. Centras įsikūręs 24 tūkst. kv. m. plote. Numatyta, kad vienu metu jo laboratorijose galės studijuoti kone 1 tūkst. studentų ir doktorantų, kuriems įrengtos mokomosios ir atviros prieigos mokslinės laboratorijos, kompiuterių klasės, taip pat patalpos bandomiesiems gyvūnams.

Šiame centre bus atliekami tyrimai biotechnologijų, molekulinės diagnostikos, genomikos, proteomikos, bioinformatikos, neuromokslų bei kitose srityse.

Pasak CPVA Struktūrinės paramos projektų II departamento Švietimo projektų skyriaus viršininko Daumanto Gudelio, tokio dydžio projektų suvaldymas agentūrai buvo nemažas iššūkis, teko aktyviai bendradarbiauti ne tik su kitomis šalies institucijomis, bet ir Europos komisija.

„Džiaugiamės galėję prisidėti prie šių projektų įgyvendinimo. Tai vieni didžiausių agentūros administruotų projektų, todėl juos kuravusiems projektų vadovams, finansininkams, inžinieriams, įrangos ekspertams teko  nemažas iššūkis suvaldyti veiklų apimtis ir informacijos srautus, laiku įvertinti ir suvaldyti įvairiausias kildavusias rizikas. Didžiuojamės, kad tai sėkmingai įveikėme. Tą rodo pasiekti įspūdingi rezultatai. Tikime, kad šiais projektais sukurta infrastuktūra prisidės prie mokslo ir studijų kokybės didinimo, sutelkdama geriausius šalies mokslininkus. Neabejojame, jog naujosiose laboratorijose tyrimų ir mokslinių eksperimentų metu sukurtos technologijos ir inovacijos bus naudingos visuomenei ir prisidės prie kiekvieno iš mūsų geresnės gyvenimo kokybės“, – kalbėjo D.Gudelis.

Projektų „Nacionalinio fizinių ir technologijos mokslų centro kūrimas“ ir „Jungtinio Gyvybės mokslų centro sukūrimas“ įgyvendinimas truko 6 metus. Bendra jų vertė – per 110 mln. eurų. Lėšos projektui skirtos iš Europos regioninės plėtros fondo ir Lietuvos Respublikos biudžeto.