Jaunimo verslumo ugdymui – nemokami profesionalų mokymai

svi-sms (2)

„Aš nuolat stebiu jaunimo domėjimąsi elektroniniais verslais. Tačiau būtina ne tik domėtis, bet ir kelti kompetenciją“, – gausiai susirinkusiems dalyviams sakė nemokamų seminarų jaunimui vienas lektorių Vladas Sapranavičius. Naujas, jau trečiasis, verslumo ugdymo seminarų ciklas Šiaulių verslo inkubatoriuje organizuojamas įgyvendinant Šiaulių miesto savivaldybės finansuojamą Jaunimo verslumo iniciatyvų skatinimo programą.

Verslą sukurti galima per dvi valandas      

„Remiantis statistika, per metus atsidaro apie tūkstantį elektroninio verslo įmonių, 900 numiršta“, – argumentuodamas, kodėl elektroninį verslą būtina kruopščiai planuoti kaip ir bet kurį kitą, sakė pirmojo nemokamų seminarų jaunimui renginio lektorius, jau 16 metų interneto rinkodaros srityje besidarbuojantis V. Sapranavičius. Seminaro tema, kaip su mažomis investicijomis galima sukurti elektroninį verslą ir jį vystyti, pasak lektoriaus, labai aktuali šiuolaikiniam jaunimui, kuris drąsiai neria į interneto teikiamas galimybes.

„Elektroninis verslas yra tokia verslo rūšis, kuri labai aktuali regionams. Nereikia tiesiogiai bendrauti su klientais, tiekėjais ar kitais verslo partneriais, viską galima organizuoti dirbant kompiuteriu: steigti, siūlyti, ieškoti klientų, iš bet kur užsakyti prekių, parduoti, atsiskaityti ir uždirbti pinigų. Taigi tokį verslą galima vystyti gyvenant ten, kur jūs norite“, – vieną didžiausių tokio verslo privalumų įvardija solidžios patirties šioje srityje sukaupęs lektorius. V. Sapranavičius dėstė Elektroninio verslo organizavimą ir valdymą, interneto rinkodarą, kasmet organizuoja tradicines elektroninės komercijos konferencijas „E-komercija“, konsultuoja elektroninius verslus interneto rinkodaros klausimais, veda periodinę tiesioginę laidą interneto rinkodaros ir elektroninio verslo entuziastams interneto TV WEBseminarai.lt.

Būtina planuoti ir skaičiuoti

Pasak lektoriaus, nusprendus kurti elektroninį verslą reikia apsibrėžti, kokiai auditorijai jis skiriamas, kiek tai kainuos, kokią problemą spręsime. „Dabar viskas taip paprastėja, kad paprastą elektroninį verslą galima sukurti per valandą ar dvi. Yra tokių lietuviškų startuolių, kur galima paimti prekes iš kiniškos „AliExpress“ parduotuvės ir įrankių pagalba sudėti į nuomojamą parduotuvę. Net pinigų iš karto mokėti nereikia. Mėnesį galima pabandyti – jei matote, kad naudinga, galima toliau jį vystyti, – seminaro tema susidomėjusiems jauniems šiauliečiams sakė V. Sapranavičius.

Vis dėlto, pasak lektoriaus, ir šios rūšies verslus būtina kruopščiai planuoti. „Dažniausios tipinės elektroninio verslo kūrimo, vystymo klaidos – neplanuojama ir neskaičiuojama, imamasi rizikingo tarpininko verslo. „Jeigu neplanuojame ir neskaičiuojame, formuojam nesėkmingą veiklą. Kaip pavyzdį galiu priminti „Fresh Market“ – labai staigiai išaugo, o po pusės metų užsidarė. Pasak pačių steigėjų, jie tikėjosi, kad jau po pusmečio verslas taps pelningu. Tuo tarpu bet kuris elektroninio verslo konsultantas pasakytų, kad tokie lūkesčiai visiškai nepagrįsti. Su tokiom prekėm per pusmetį tapti pelningais nėra jokių galimybių“, – sakė V. Sapranavičius.

Konsultuoja nemokamai

Pasak Šiaulių verslo inkubatoriaus direktoriaus Felikso Aliaus Valio, šie nemokami seminarai yra viena iš Jaunimo verslumo ugdymo programos veiklų. Tarp šio rudens ciklo seminarų temų – „Efektyvi darbo paieška Lietuvoje. X, Y ir Z kartų skirtumai“, „Prekių pardavimas į užsienį internetu“, „Kūrybiškumas ir nestandartiniai sprendimai versle“ bei kitos.

„Šiaulių verslo inkubatorius taip pat kviečia konsultuotis jaunus žmones, norinčius pradėti verslą – teikiame įvairiapusę pagalbą registruojant įmones bei sprendžiant kitus verslo pradžios klausimus, konsultuojame dėl verslo kūrimo ir organizavimo“, – primena įstaigos vadovas.

Jaunimą būtina skatinti

Pasak Šiaulių miesto savivaldybės Ekonomikos ir investicijų skyriaus vedėjos Kristinos Šmidtienės, tai, kad į pirmąjį nemokamą seminarą susirinko tiek daug jaunimo, rodo, kad jam yra ir aktualu, ir naudinga tai. Dirbantys už tokius seminarus moka pinigus, o čia jaunimas tai gauna nemokamai. „Tikimės, kad tai padės užauginti naujų verslų“, – sako K. Šmidtienė.

Ekonomikos ir investicijų skyriaus vedėja įsitikinusi, kad jaunimą būtina skatinti, nes jis suformuoja kryptis. Remiantis statistika, būtent smulkieji verslai sukuria miesto ekonomiką, todėl reikia skatinti tiek jaunų, tiek vyresnio amžiaus žmonių verslumą. Savivaldybė, įvertinusi ankstesniais metais vykdytos Jaunimo verslumo ugdymo programos mokymus jaunimui, pastebėjo, kad nėra baigiamojo etapo – atrinktų idėjų įgyvendinimo. Todėl šiais metais buvo pradėta dar viena – jaunimo verslo idėjų įgyvendinimo – programa.

img_8622 img_8623 img_8630