Pasigendu Šiauliuose Startuolių

Alius Valys, Šiaulių verslo inkubatoriaus direktorius

Paskelbti trečius metus iš eilės Šiaulių miesto savivaldybės vykdomo verslo projekto konkurso rezultatai – gauta 10 paraiškų, iš kurių 8 buvo patvirtintos: 6 jaunimo verslo idėjos ir 2 vyresnių asmenų verslo sumanymai gaus numatytą finansinę savivaldybės paramą. Plačiau apie nugalėtojus ir paramą galima rasti čia

Inkubatorius nuo pat projekto sumanymo pradžios yra aktyvus šio vykdomo konkurso dalyvis, mes padedame savivaldybei įgyvendinti šį puikų projektą, kuris dažnam jaunam žmogui yra reali parama jo verslui, paskata imtis įgyvendinti savo sumanymus, imtis atsakomybės vystyti verslą, jį plėtoti. Mes ieškome verslių žmonių, juos skatiname, konsultuojame, padedame užpildyti paraiškas tiems, kurie turi verslo idėjų ir gali pretenduoti sulaukti savivaldybės finansinės paramos. Kokie pastebėjimai per trejus metus? Jaunieji verslininkai kaskart yra vis drąsesni, žmonės renkasi verslui idėjas toje srityje, kurias jie gerai išmano – kartais tai būna jų ilgametis pomėgis, kartais – išbandyta veikla dirbant kitoje įmonėje samdomu darbuotoju ar pan. Džiugu, kad vyresni žmonės irgi pradeda suprasti, kad šis konkursas gali būti puiki paskata imtis ar plėtoti mėgiamą veiklą.

Manau, kad Šiauliuose tikrai dar nėra išnaudota ta niša, kada pasirenkamas verslas, kuris reikalingas didesnėms veikiančioms įmonėms – smulkusis verslas gamina joms reikalingas detales, priedus, atlieka paslaugas, kurias tos didžiosios įmonės linkusios pirkti. Šioje srityje reikėtų ir aktyvesnio mieste veikiančių įmonių požiūrio į naujas įmones, gal net jų steigimą padedant stipriai įmonei.

Konkurse galima išskirti tris veiklos kryptis: gamyba, paslaugos ir laisvalaikio organizavimas.

Labai džiugu, kad pirmosios vietos laimėtojas Benas Dobrikas savo būsimą verslą sieja su inovatyviomis idėjomis, jis rengiasi gaminti išmaniuosius staliukus su liečiamais ekranais. Tai būtų lyg didelė planšetė. Šiaulių verslo parodoje turėtume jau pamatyti pirmus gaminius.
Puiku, kai neužmirštama pažvelgti ir į tradicinius dalykus, kai įvertinama, ko gi trūksta rinkai, kokių, ypač paslaugų, stinga. Štai jaunas žmogus imasi itin mums visiems reikalingos veiklos – Steponas Zemlickas vystys santechnikos paslaugas. Jis pats yra įgijęs santechniko profesiją, todėl išmano, ko imasi, sieks teikti kokybiškas paslaugas, plėsti jų spektrą.

Tarp projekto nugalėtojų – pačių įvairiausių krypčių verslas: mokys gaminti papuošalus, mokys siūti, vairuoti, nuomos dviračius, rengs laisvalaikio renginius. Reikia tikėtis, kad šie žingsniai bus sėkmingi.

Aš asmeniškai Šiauliuose labiausiai pasigendu startuolių, su naujomis technologijomis susijusių verslų, kurie kaip bitės traukia investuotojus. Jaunimas labai išradingas, pilnas idėjų, išmano technologijas, tad dažnai iš to gimsta patys įvairiausi verslai, kuriuos, beje, labai stebi verslo rykliai, noriai investuoja, padeda vystyti tas idėjas. Su pavydu stebiu šią veiklą Kaune, ten, atrodo, įgyvendinama paprasta idėja, bet, pasitelkus technologijas, rezultatai būna stulbinantys. Tikėkimės, kad universitetas ar kolegija aktyviau užsiims startuolių veiklos skatinimu, nes talentingų jaunų žmonių tikrai netrūkstame.